Željezničko-tehnička škola Moravice

Zajednički ručak
Posjet Školskom muzeju željeznice

ŽTŠ Moravice - škola domaćin

Dana 15. 11. 2023. u našoj smo školi ugostili učenike i nastavnike Glazbene škole I. M. Ronjgova Rijeka, Srednje škole Delnice i Srednje škole Vladimira Nazora Čabar s kojima sudjelujemo u zajedničkom međupredmetnom projektu pod nazivom Studija o utjecaju ratnog stanja na pojedinca, društvo i stvaralaštvo. Za naše goste pripremili smo kratku priredbu i prezentaciju odrađenih projektnih zadataka, a proveli smo ih i našim Školskim muzejom željeznice te ih ponudili ručkom. Nakon zajedničkog ručka zajedno smo posjetili Memorijalni muzej Ivana Gorana Kovačića, lukovdolski amfiteatar i Spomenik Ivanu Goranu Kovačiću. U popodnevnim satima družili smo se s Rasimom Karalićem, autorom filma Matić poljana - život ili smrt. U suradnji s Gradskom knjižnicom I. G. Kovačića Vrbovsko u Kino domu Vrbovsko pogledali smo navedeni film i kroz ugodan razgovor s autorom film saznali iznimno zanimljive povijesne činjenice.

Učenike su pratile nastavnice Rajka Rajčić Majnarić, Valentina Tomac, Marina Mrazovac i Nataša Volf Pleše. Dan smo proveli vrlo dinamično, a naučili smo i mnogo toga novoga. Nadamo se da ćemo tijekom projekta ostvariti još mnogo zajedničkih zanimljivih i edukativnih druženja.

U našoj su školi u projektne zadatke uključene učenice 3. a razreda te nekoliko učenika 2. e razreda s voditeljicom Natašom Volf Pleše.Zahvaljujemo svima koji su pridonijeli odličnoj realizaciji našeg druženja: našem ravnatelju, nastavnici Danijeli Štimac, učenicama 1. a razreda, našim kuharima, Predragu Miloševiću, Rasimu Karaliću, Gordani Vučinić i svim učesnicima projekta.

Učenici ŽTŠ Moravice sa svojim gostima
Nastavnica Nataša Volf Pleše i učenici s autorom filma Rasimom Karalićem

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

"Rat i mir = vječna umjetnička inspiracija"

Obilježili smo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta koji se obilježava 27. siječnja, na dan kad je Crvena armija oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj. Generalna skupština UN-a je 2005. godine usvojila rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta kako bi s dostojanstvom bila odana počast onima čiji su životi nepravedno oduzeti ili su proganjani u ime ideologije koja je ostavila duboku ranu na tlu Europe.

Obilježavanje Međunarodnog dana holokausta realizirali smo u sklopu projekta školske knjižnice pod nazivom "Rat i mir = vječna umjetnička inspiracija". Na samom početku učenik Petar Dragićević upoznao je učenike s povijesnim činjenicama vezanim uz nacistički koncentracijski logor Auschwitz. Nakon toga učenici su pogledali dokumentarni film Rasima Karalića "Sjećanja na Kampor".

Autor je u navedenom film prikazao ispovijedi preživjelih logoraša s područja Gorskog kotara i Slovenije koji su prošli životnu kalvariju u jednom od najzloglasnijih talijanskih fašističkih logora u Drugom svjetskom ratu. Logor Kampor osnovan je u srpnju 1942. godine. Sveukupni broj ljudi koji su prošli kroz Kampor kao i onih koji su tamo umrli još nisu sa sigurnošću utvrđeni. Državna komisija za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača te Zemaljska komisija za Sloveniju navode da je kroz logor prošlo oko 14.000 ljudi. Prema službenim talijanskim podacima u logoru je umrlo 1.267 interniraca, dok drugi pouzdani izvori navode brojku od 4.641 umrlih.

Učenici su nakon projekcije filma imali priliku s autorom komentirati neke životne priče navedene u filmu i izraziti svoj stav o besmislu ratnih stradanja koja su, nažalost, i dio svakodnevice.

Navedenoj aktivnosti pridružili su se i učenici Srednje škole Delnice s kojima smo, uz učenike i djelatnike Glazbene škole I. M. Ronjgova Rijeka i Srednje škole Vladimira Nazora Čabar, uključeni u zajednički međupredmetni projekt pod nazivom "Studija o utjecaju ratnog stanja na pojedinca, društvo i stvaralaštvo".

Izrada plakata

Učenici uključeni u međupredmetni projekt "Studija o utjecaju ratnog stanja na pojedinca, društvo i stvaralaštvo" vrijedno su izrađivali plakate u Canvi s citatima o ratu i miru koje su prikupili kroz svoje istraživanje.

Izrada letka za diseminaciju projekta u Guvernerovoj palači u Rijeci

Stranicu uređuju Jasminka Lisac, prof., Valentina Tomac, prof. i Rajka Rajčić Majnarić, prof.
Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti